March 30

Gerçek için Ölmek II: Luis Medina

en flag
da flag
nl flag
zh flag
fr flag
de flag
it flag
ja flag
ko flag
pl flag
pt flag
ru flag
es flag
sv flag
tr flag
Listen to Article
Voiced by Amazon Polly

Selamlar Dünyası.

Bugün gazeteci Luis Manuel Medina cinayetini tartışacağız. Bugün tartışacağımız davada bize sunulan bilgiler sınırlıdır. Soruşturmaya ayak uydurabilecek herhangi bir kaynak bulmak zor oldu, ya da orada eksikliği. Luis Medina'nın kendi bölgesinde organize suçları açığa çıkardığı iş yüzünden öldürülüp öldürülmediği bilinmediğinden, yine de ölü muhbir serimizde onu kabul etmek istedik. Belki de maruz kaldığı belirli kişi ve örgütlerle iyi tanışanlar da daha fazla aydınlığa kavuşturabilirler.

14 Şubat 2017'de 47 yaşındaki gazeteci ve yayıncı Domincan Cumhuriyeti'nden Luis Manuel Medina öldürüldü. 103.5 HICC'nin San Pedro de Macorís'teki yayın stüdyosunda Facebook üzerinden canlı bir video yayınlarken Medina, istasyonun yöneticisi Leónidas Evangelista Martínez (60) ile birlikte birkaç kez vuruldu. Sekreteri Dayana García de Hernández, (33), kafasından ve karnından vurularak kurtuldu.

Medina, Círculo de Locutores Dominicanos'un (CLD) üyesi, radyo istasyonunun direktörü, Milenio Caliente programının yapımcısı, Universidad Central del Este Mezunlar Derneği başkanı ve Estrellas Orientales Beyzbol takımının resmi spikeriydi. Kolluk kuvvetleri, siyaset ve diğer adıyla organize suç ya da mafya gibi işlerde yolsuzluk da dahil olmak üzere konuları tartışmada oldukça popülerdi.

Bağımsız gazetecilik politikacılar için ajitasyon konusu olmuştur ve birçok organize suçtan tehditler aldı. Suç ve politikaya karşı konuşanlar için taciz, fiziksel saldırılar ve hatta ölüm tehditleri yaygındır. Bu süre zarfında San Pedro de Macorís'in Miramar sektöründe birkaç çatışma meydana geldi.

Bazı hikayeler, silahlı adamın kamera görüntülerinden 59 yaşındaki José Rodríguez olarak teşhis edildiğini ve daha sonra Martinez ve Medina'yı öldürdüğüne inanıldığını iddia ediyor. Diğer raporlara göre stüdyoya iki kişi girmiş. Diğer raporlara göre üç adam tutuklandı, ancak suçlanmadı. Yerel basında daha sonra, silahlı kişinin tek başına hareket ettiğini, bir alışveriş merkezinin içinde bulunan radyo istasyonuna girdiğini ve uyarı vermeden ateş açtığını bildirdi. Atışlar ve bağırışlar canlı yayında duyulabilir, Medina ne olup bittiğini görmek için ayağa kalktığında kesildi, ölümünden hemen önce.

Polis, vurulmanın gazeteciliğe yönelik bir saldırı değil, kişisel bir kan davası olduğuna inandıklarını bildirdi. Etkinlik gerçekleştiğinde, pek çok medya organı ve gazeteci davanın soruşturulmayacağı, daha önce olduğu gibi polis tarafından örtbas edileceği konusundaki endişelerini bildirdi. Polis şüphelileri Jose Rodriguez'i ABD'den sınır dışı edilen şiddet içeren bir uyuşturucu bağımlısı olarak tanımladı. Ailesinin bunu reddettiğini iddia ediyor. Belirsiz şartlar altında öldü. Rodriguez, iki gazeteciyi öldürdüğü için onu kovalayan polise göre kendini öldürmüş.

Ancak görgü tanıkları, Rodriguez'in şehrin itfaiye istasyonunun yakınında birkaç dakika süren polisle çatışmada öldürüldüğünü söylüyor. Rodriguez'in kaç kurşun yarası olduğuna dair hiçbir bilgi verilmedi. Onu tanıyan herkes onun nazik ve kibar bir adam olduğunu bildirse de, Rodríguez'in ailesi daha sonra iddiaya göre hileli bir arazi planına katıldıkları için Medina ve Martínez'in peşine düştüğünü iddia etti ve Rodriguez için büyük bir para kaybına neden oldu.

Ana Akış Medya Çıkışı, Hoy Digital gizemli polis kaynaklarının Martinez'in oğlu Leonidas Antonio Evangelista Pijuán'ın CEA'dan satın aldıktan sonra Rodriguez arazisinin mülkiyetini alacağını söyledi. Rodriguez, Martinez'in arazinin sahibi olacağını öğrendiğinde üzüldü ve Leo Martinez'in Rodriguez'in mülküne yatırım yaptığı parayı geri vermesini istedi. Hoy Digital ayrıca Garcia iddia, birkaç kez vurulmuş olan, anlık olarak bilincini kazanmış ve Rodriguez olarak atıcı tespit başardı, o tekrar bayıldı önce.

* Not: Bu iddialar, bulabildiğimiz başka bir kaynak tarafından doğrulanamadı. Zamanlama Hoy Digitals olaylar başka haber sitelerinden başka raporlar ile uyacak görünmüyor gerçekleşti.

Latin Amerika'da 2016 yılında öldürülen 17 gazetecinin 10'u radyo istasyonları için çalıştı, 13 Şubat 2017 tarihinde Medina ve Martinez öldürülmeden bir gün önce Dünya Radyo Günü'nde, Sınırsız Gazeteciler söyledi. Bu iki olayda canlı yayında saldırıya uğramışlar. Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na göre 2016 yılında, yargı dışı cinayetlerde polisin elinde 200'den fazla kişi hayatını kaybetti. Burada biraz daha var.

Acento'nun editörü Fausto Rosario Guardian'a şunları söyledi:

“Şüphelilerin yargı dışı öldürülmesi burada çok yaygındır. Ve bu olduğunda, soruşturmalar kapanır.”

Bu işler böyle yürür. Tıpkı bunun gibi. Polis kolay bir şüpheliyi seçip öldürdükten sonra. Şimdiye kadar bu dünyanın nasıl işlediğini biliyoruz. Polisin her zaman mafyanın isabetlerini örtbas etmeye karıştığını biliyoruz. Her şeyi mafyanın yönettiğini biliyoruz. Luis Medina'nın ülkesindeki organize suç ve daha fazlası hakkında açıkça ve dürüstçe konuştuğunu biliyoruz. Siyaset ve mafyanın diğer dallarında birçok düşmanı olduğu da iyi biliniyordu. Onun iki çocuğu artık yetim ve muhtemelen babasını öldüren sistemin merhametine bırakıldı.

Medine hakkında soruşturma yok gibi görünüyor, ama sadece Martinez/Rodriguez arazi anlaşmazlığı. Medyaların sadece Martinez'e odaklandığı ve kimsenin diğer şüphelileri sorgulamadığı ya da davayı daha fazla araştırmadığı için, bu sırada birden fazla kişi öldürüldüğü için her iki taraf da önyargısız olarak araştırılmalı, aksi takdirde yasal adalet yapılmamalı.

Medina belki de gerçek uğruna ölen başka bir özgürlük savaşçısı olabilir.

Başka bir insan sesi olmadan katledildi.

Diğer Belgeler:

İndir [67.38 KB]

UNESCO Raporu.


Tags: , ,
Copyright 2015. All rights reserved. See more at http://saianarchy.com

Posted 30/03/2019 by admin in category "Politics

Leave a Reply

Your email address will not be published.